Zapraszamy!!

W 1982 roku powstała 98 Drużyna Harcerska ŚWiT który trzy lata później przekształca się w Ród Harcerski o tej samej nazwie zrzeszający 98 NDH Pomian, 111 SDH Kaktusy i 97 GZ Dzieci z Południa. W takim składzie ŚWiT przetrwał kilka lat, wspólnie spędzając zbiórki, jeżdżąc na obozy i dobrze się razem bawiąc.

W styczniu 1994 roku drużynowy hm. Adam Czarnołęski zaproponował Radzie 98 NDH "POMIAN", podział drużyny na część męską, która pozostała przy nazwie "POMIAN" i część żeńską. Tak się stało. Powstała "98 Nyska Drużyna Harcerek "ISKRY", która otrzymała w kwietniu 1994 roku imię hm. Ewy Grodeckiej. Jednocześnie Ród Harcerski "ŚWiT" przeradza się w I Szczep Harcerski "ŚWiT", który w kwietniu 2000 roku otrzymuje imię Zawiszy Czarnego. Szczepowym zostaje dh hm. Adam Czarnołęski.

Przez kolejne sześć lat Iskry działają w Rodzie jako jedyna jednostka żeńska. Po wakacjach w 2000 roku rady 98 NDH Iskry i 98 NDH Pomian podejmują wspólną decyzję o ponownym połączeniu się w jedną drużynę - Pomian

W 2002 roku obchodzimy dwudzieste urodziny ŚWiT-u. Następuje podział Pomianu na dwie drużyny, tak jak to było wcześniej. A więc reaktywacja 98 NDH Iskry. I od tej pory działamy już jako drużyna żeńska, nadal jednak utrzymując bliskie i przyjacielskie kontakty z innymi ŚWiT-owymi jednostkami. Drużynowym Iskier zostaje Piotr Dąbrowski - Stiopa. Wytrzymuje z nami ponad rok, wspólnie spędzamy obóz w Siamoszycach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

W 2003 roku drużynową Iskier zostaje Jolanta Cholewińska. I jest nią przez dwa lata, w tym czasie obóz w Jesionce i Kostkowicach. Przychodzą nowe dziewczyny i powstają nowe zastępy.

2005 rok - kolejna zmiana drużynowej. Tym razem tą funkcję obejmuje Joanna Brach, przyboczną zaś zostaje Anna Narloch. Drużyna otrzymuje również opiekunkę którą została phm.Małgorzata Szewczul. W Iskrach działają cztery zastępy: Awangarda, Amazonki, Chaos i Wrzask. 30 września 2007 r. udzielałyśmy pomocy przy beatyfikacji Marii Luizy Merkert. Do wiosny 2008 roku rozwinęły się takie zastępy jak Zielony Płomień i Blask Feniksów, a Awangarda i Chaos przerodziły się w Furię, by potem rozejść się obejmując różne funkcje. Spędziłyśmy też wspaniałe obozy w Białym Brzegu i Ustce.

2008 r. - Ania Narloch naszą nową drużynową, przy pomocy przybocznych Moniki Świderskiej i Kasi Sosulskiej, z nimi też wyruszamy na obóz do Kostkowic wraz z nowymi zastępami. Nieudane nabory nie zrażają nas, za to mobilizują do większej pracy przy następnych.

W 2009 granatowy sznur dostaje Kasia Sosulska, powstają nowe zastępy. 10 kwietnia 2010 r. katastrofa samolotu prezydenckiego - obchodzimy żałobę i bierzemy udział w mszach za ofiary katastrofy.


Podczas całego istnienia Iskry brały udział w wielu rajdach, biwakach, zlotach, festiwalach. Co roku bierzemy udział z Grze Poszukiwanie miecza Zawiszy Czarnego, którą dwa razy udało się nam wygrać. Razem bawimy się naprawdę świetnie, uwielbiamy śpiewać i spędzać razem czas. A więzi pomiędzy nami stają się z każdym dniem coraz mocniejsze.Ostatnie newsy

Photo 1 09.06.2010

Wielkimi krokami zbliża się obóz. Nie zapominajmy o kilku ważnych rzeczach, więcej...

Photo 2 28.06.2010

Spotkanie z okazji Dnia Matki, więcej..

Best DJ's special offer